TV-bolaget CW är tidigt ute i år med de goda nyheterna och meddelade förra veckan att TV-serierna Gossip Girl, 90210, Supernatural, Americas Next Top Model och kritikerrosade Vampire Diaries har belönats med ytterligare en säsong.
Aningen förvånande för min del är att Supernatural fick en sjätte säsong då man tidigare har gått ut och sagt att den femte och nuvarande skulle bli den sista. Vi får hoppas på att Eric Kripke, mannen bakom serien, har tillräckligt mycket material att arbeta med för att avsluta serien på ett bra vis.
Däremot så finns det fortfarande fyra serier som lever i ovisshet om man får ytterligare en säsong eller läggs ner. Dessa är Smallville, One Tree Hill, Life Unexpected och Melrose Place.
Från flera källor rapporteras det att CW har drabbats av stora budgetproblem och med all säkerhet kommer inte samtliga fyra bli förlängda. Baserat på tittarsiffrorna så är jag säker på att Smallville kommer bli förlängd men desto värre är det för nya Melrose Place.
{ 1 comment… read it below or add one }
Yay