Trots att jag i skrivande stund prenumererar på 32 serier vilket resulterar i cirka 19 avsnitt i veckan så har jag lyckats manövrera runt Sons of Anarchy ett bra tag nu. Jag har fortfarande två säsonger kvar av den kultförklarade serien Doggie Howser innan det är dags att sätta tänderna i True Blood och kanske därefter blir det tid för Sons of Anarchy.
Förra veckan träffade jag en god gammal vän som nu har flyttat utomlands och han upphöjde serien till skyarna. Samtidigt upptäckte jag att där finns en hel del snygga posters till serien när jag letade efter bildmaterial till inlägget.
Nu är det alltså klart att den våldsbenägna motorklubben Sons of Anarchy får härja ytterligare ett år när TV-serien förlängs med säsong 3. Samtidigt berättas det att huvudrollsinnehavarna Katey Sagal, Charlie Hunnam och Ron Perlman har tackat ja till fortsatt medverkan. Även seriens skapare Kurt Sutter drar på extra genom att skriva på för ytterligare två år vilket bör ses som positivt för tittarna.
Det negativa för er tittare är att ni inte får ta del av den tredje säsongen förrän i september 2010. Det dröjer ett bra tag alltså och frågan är om man inte riskerar att tappa tittare under det långa uppehållet. För mig är det positivt då jag får chansen att springa ikapp och se de första två säsongerna.
{ 64 comments… read them below or add one }
Kompis, gör dig själv tjänsten och skippa True Blood. Gå direkt på SoA istället. Det är utan tvekan den bästa TV-serien sen första säsongen av Prison Break.
Jag kan inte mer än att hålla med föregående talare… det är den grymmaste serien sen Prison Break säsong 1! Visst True Blood är bra men inte lika bra…
Utan tvekan det bästa jag har kollat på den jag såg The Shields tidiga säsonger.
En underbar serie och jag tycker att September är allt för långt borta.
Helt sjukt bra serie, välproducerat, bra skådisar, grym story. Kort sakt SAMCRO är den bästa amerikanska dramaserien ever.
SOA
Trueblood är ju nice men niceigast är ju räv…eh SoA!!! hehe
Tack som fan för infon om SoA säsong tre!
Se den! Lätt den bästa serien – ever!! Längtar till säsong 3
Helt klart en grym serie. Tror att de här är den enda sqerien jag har kunnat kolla på 10 gånger utan att tröttna något på den. Den blir aldrig tråkig. SAMCRO
För övrigt om inte alla vet hur namnet SAMCRO kom till
(S)ons Of (A)narchy (M)otorcyckel (C)lub (R)edwood (O)rgenal
Helt grym serie det går inte att sluta titta när man väll har börjat
GRYM GRYM GRYM
Ni fattar va!!
September?
Oj det är lite väll långt bort för att kännas tillfredsställande, men den som väntar på något gott bla bla bla bla. Kan ju bara hålla med Ulf går inte att sluta att titta. skulle avrunda en kväll med lite käk för att sen sov tänkte ta något avsnitt av t.ex. two and half man, något som inte kräver mycket för att titta. men hade fått med mig hela säsong 1 av SoA.
Dåraktigt tänkte jag att jag äter lite mat och och ser ett avsnitt och sover sedan och klockan är lite efter midnatt. Mistake!
13 avsnitt senare med endast avbrott för lite mera mat och pocpcorn någonstans runt avsnitt 10e så gick jag istället och la mig 13;30 dagen där efter.
Underbar serie, tycker tyvärr utan att jag nu ska avslösja för mycket att säsong 2s slut var för mycket! det var enligt mig bland de sämsta avsnitten av en annars mycket eminent serie.
Men lik väll längtar jag till att det nu ska bli dagas för säsong3, fast nu får det vist vänta tills sommaren är över!
Men har du inte sett den ännu så skulle jag ta den före TB, eller va fan skut på den i några år så har du en fantastisk upplevelse framför dig!
btw tipps på någon bra serie? just avslutat The wire, och på börjat Mad Men och fortsätter på Dexter!
Helt klart bästa serien jag följt! Är på andra avsnittet av säsong 2 och jag blir aldrig less!
Kommer även att köpa alla säsonger när tredje är ute i butikerna! Det rekommenderar jag er andra att göra också, för att stödja skaparna, skådespelarna, ja hela kittet!
@ dyslektiskairrfarder har du sätt entourage? störtskön serie. Dock inte samma klass som SoA, men det är bra tidsfördriv och lite action är det ju =) + lätt klädda brudar sitter aldrig fel.
@ Slickz håller på med S05 E04 just i detta nu, helt okey serie. Det som gör den så lätt sam är att varje avsnitt bara är 25min samt att även om allt hänger ihop så kan man se dem fristående mycket smart gjort. Ja det är en box som ska köpas när den väll finns i butik!
jag kan oxå rekomendera en annan HBO poroduserad serie fall du inte sett den OZ. Suvurän. Sen ligger ju även the Wire välldigt bra till på listan!
@ dyslektiskairrdfarder OZ är grym, har du nått annat tips. Har sett typ SoA, OZ, Sopranos, Dexter, Heroes, Prison Break, Big Bang Theory, Weeds, Scrubs, Entourage, The Pacific, Band of Brothers, Two and a half men etc.. Skulle behöva nått nytt, gärna i stil med OZ/Sopranos eller SoA.
@ Slickz har du inte sett Sopranos så är det dags nu, sjukt bra serie från början till .. näst sista avsnittet. Sista avsnittet var iaf för mig en stor ”let down”. Rekommenderar den ändå varmt.
@ Kreftan har länge funderat på att tanka Sopranos, kanske är dags nu!
Kan iaf knappt vänta tills säsong 3 av SoA!!
Kreftan: Humm bra fråga. Spartacus blood of sand: kanske ? speciell finns vissa saker som jag gillar med den andra saker som är så där! Sen har jag själv fastnat i något så soft som The metalist.
Sen får man ju inte glömma Mad Men den är ju så djävla skönt väll gjord!
Kreftan: Du har sett the Wire va? Om inte gör det för fan!
@ kreftan om du behöver en bra serie i stil med oz/sopranos/soa så testa the shield? En serie om korrupta poliser med samvete. Jävligt bra och det finns några säsonger o glo igenom och efter sista avsnittet så kommer du få en riktig ”AHA-upplevelse”
Håller med föregående talare The shield är även en riktigt bra serie som bör ses. Kurt Sutter har även skrivit en del av den serien och kan hålla med om att slutet är lite oväntat.
//niklas
SoA är förmodligen den bästa serie jag sett, men jag kan inte påstå att True Blood är en dålig serie. Passa på att titta på de 3 säsongerna av True Blood innan SoA’s 3e börjar…
Annars The Shield (som också är producerat av Kurt Sutter, SoA), The Unit, svinbra serie!, OZ, Father Ted (haha) och Spartacus Blood and Sand!! Ha det bra
Det är fan första gången jag längtat till September iallafall….serien är så sjukt bra !!!!
När kommer Säsong 3 på SOA ? Säsong 2 släpps ju 1 september nu på Ginza.se
Robin@ Den börjar gå på TV den 7 september
Alltså i Amerika men man kan ju ladda ner dom
Grymt bra serie. Ser fram emot säsgon 3 nu!
@ Niklas Tack för uppdateringen!
Uppskattas verkligen då man väntat hela sommaren på S3 av SoA !
:D:
Första delen utav SoA säsong 3 var riktigt bra – tyvärr så visade dom inte 2 avsnitt som amerikanska serier brukar släppa vid säsongsstart, så nu får man gå och vänta en vecka.
Helt klart den bästa serien på länge.
Efter att ha sett det första avsnittet på säsong 3 så kan jag bara säga att ingen som älskar de 2 första säsongerna kommer att bli besviken över den 3:e.
Serien blir bara bättre bättre. =)
Säsong tre har potential att bli bättre en tvåan, specielt med tanke på att det slutra lika spänande som en säsongs av slutning! Har ni inte sett det än så gör det http://tvshack.cc/tv/Sons_of_Anarchy/season_3/episode_1/
Håller med, Season 3 värkar vara något extra
Nja… kan nog inte hålla med— visst soa är grymt bra, men det var seasong 2 som släpptes nu i september i sverige… trean får man vänta på om man nu inte vill ladda ner…..
Tjena alla SOA älskare!! Detta är den bästa serien som slappts sedan ” Last chapter. Vet någon vart man kan ladda hem säsong 3 med svensk text ? hade varit suveränt
Finns inte ute med Svensk text en
Själv så brukar jag kolla med engelsk text
Brukar tycka att de funkar bra
Okej Niklas! Laddade hem avsnitt 1 på säsong 3 igår med eng tal utan text, fungerar kanon de med!! Någon som sett Last chapter? Finns en uppföljare med ” The last chapter II the war continues.. Riktigt grymma mc filmer också!
Har precis sett avsnitt 1 säsong 3…..FYFAN va bra!!!!!!!!!!!! Man blir helt galen när avsnitten tar slut och man måste vänta på nästa….
Såg precis avsnitt 2 SÄSONG 3. Dock förstår jag inte eng så bra. Är det Alwarez ( Mayans ) som försökte knäppa alla sons ?? Varför ger dem ej igen? Och varför dödade dem IRA terroristen i Kyrkan ?? Tack för era svar alla SOA lovers!!!! Kommer ingen översätta dessa snart med swesub ???
Robbin: Min engelska är inte så bra heller men så har har jag fattat det!
Det verkar som att the Mayans ”patchar” in ett annat gäng för att att växa som organisation för att överenskommelsen de hade med O´bell om heroinet fortfarande verkar ligga på bordet! Så som för att bevisa sin duglighet så gjorde det här andra gänget en drivebie mot Samcro. Om det var på Alvarez order eller eget initsiativ det missade jag.
Andledningen att The Son´s inte krigar tillbaka är att de blev försvagade av det förra kriget med arierna och de inte vet om de klara av ett krig till så här direkt efter.
MEn de funderar på hur de ska ge igen. Men det har ju samtidigt lite andra problm som Gema och Abel.
Tror att de mörade honom för att IRA inte har råd att skydda en man som har både mördat en ”probie” till the sons samt kindnappat Vice Precidentens son. Specielt efter som han gjorde det för att det var GEma som mördade ans son, men det nu kom fram att det var Af bruden.
Men Samcro har ju nu endå sett bilden från tullen så frågan är om det kommer lita på Jimmy som säger att han viste att han måste vara kvar i staterna, Nu när de vet han har rest.
Sen kan jag oxå ha missuppfatat, men så här tolkade jag det. om det kommer med Swe subb har jag ingen aning om dock!
tack för uppdateringen! Vi får vänta tills nästa Onsdag innan Nya avsnittet läggs upp .
Nytt avsnitt idag på Piratebay!!
Samt för de som inte vill lada
http://tvshack.cc/tv/Sons_of_Anarchy/
Längtar hårt till säsong 3. Grym serie SoA!!
Kreftan: Om du inte sett ”Deadwood” ska du definitivt kasta dig på den.
Lätt i klass med sopranos och SoA om inte bättre…;=)
Deadwood? Är den bra? var kan man ladda hem ?
Självklart värt när du börjat titta på den kommer de vara omöjligt att sluta kolla på den så ett tips ha en fungerande telefon hemma så du kan ringa och sjukanmäla dig
har sökt halva morgonen, ingen som lagt upp nyaste avsnittet av SONS ” SAMCRO ” =( Har avsnitt 1 , 2, 3 på Säsong 3. undertexter finns att hämta på undertexter.se men först måste ni ladda hem B.S player, där ni spelar upp filmen och sedan väljer undertexten som ni laddar hem först!!! Så har ni svensk text min vänner
http://undertexter.se/?p=undertext&id=22459
Sons of anarchy är absolut den bästa serien ever!
Jag tror hela sons kommer bli dödade av IRA`s Jimmy nu när de anländer till Irland ( Belfast ) Och sen är de dock inget plus att sons där ligger på Jimmys sida….
Haha, Serien är en framgång och ökar i tittare för varje avsnitt som går
Dom dödar ju inte direkt serien då
De har ju snart bara gått tre säsonger och till och med jag fantasi lös som jag är kan komma på material för minst 2 säsonger till.
Kurt Sutter är jävligt bra och han får nog knappast slut på ider
Ja, då var Säsong 3 avslutad också
Bästa serien någonsin enligt mig!! Någon som vet om det kommer komma fler? Avsnitt 13 på säsong 3 resulterade ju i att dem skulle få göra en volta på anstalten. Borde ju kunna komma minst 1 säsong till !!
Ja, då var Säsong 3 avslutad också
Bästa serien någonsin enligt mig!! Någon som vet om det kommer komma fler? Avsnitt 13 på säsong 3 resulterade ju i att dem skulle få göra en volta på anstalten.
Det kommer att bli en säsong 4
”Sons of Anarchy will be riding through this town for at least one more season. FX has picked up the critically acclaimed biker gang drama for season 4.”
http://www.buddytv.com/articles/sons-of-anarchy/fx-renews-sons-of-anarchy-for-38313.aspx
Suveränt =) Dröjer dock ett tag, men då har man något spännande att vänta sig förhoppningsvis! Dem skulle ju allt kunna jaga den där Zobelle, och sedan skulle man kunna få se deras tid bakom galler, och eventullet hur Jax omställer klubben till den stilen hans far önskade!!
Precis!
Samt kanske få veta vad som verklingen hände med John Teller!
(Eller?)
Den som väntar på någonting gott väntar aldrig för länge
Håller med
Tror Clay mördade honom tillsammans med Gemma :/ Hade mina favoriter innan ` Tusenbröder, Prison Break, Poliser. Men denna Serie är så beroende framkallande så det är otroligt! Lär bara ta sin tid till nästa börja sändas, nu ska säsong 3 förs till Sverige, sen kommer väl FX igång förhoppningsvis!!
Ni frågar efter förslag till andra serier än SoA!!
Har ni sett Breaking Bad?? Riktigt bra, kanske till och med bättre än SoA.
Bara ett tips!
Snälla, är det någon som vet vart man kan köpa Sons of Anarchy säsong 3??
hittar bara säsong 1 och 2, på de flesta stora webb sidor ex. megastore,discshop m m
vill inte ladda ned, gillar se film på teven
@Mira Kay – Den står tyvärr fortfarande under ”kommer snart”.
De lär dröja månader minst innan säsong 3 kommer på dvd, då den precis visats i amerikanska FX. Ladda ner och bränn på skiva, eller kör via Hdmi, samma sak typ
De är säkert 10 månader till ett år eller något sådant innan den kommer ut på DVD
Har precis avslutat SoA säsong 3, måste säga att den är helt klockren!!!
SoA säsong 3 sänds på tv11 fredagar kl23,00 men det har redan gått två avsnitt.
Säsong 4 kommer sändas via FX under hösten 2011
Bekräftat och klart !!!!!!!!
Underbart!
Vet du om de kommer bli någon säsong 4 av SOA? jag har väntat länge nu känns de som. jag är medlem i en seriesida där avsnitten kommer upp så fort de släppts i USA. men de står ‘Pending’ på SOA och har gjort de väldigt länge nu.
Säsong 4 kommer under hösten på kanal FX