För ganska exakt ett år sedan publicerade jag ett uppskattat inlägg med titeln julklappstips 2009. I år började delar av släkten fråga så tidigt som i september men nu känner jag att det är hög tid att komma med några julklappstips för 2010. Tipsen bygger främst på statistik från Filmfynda och är något stereotypa.
Till barnen
- Bärgarns hejdlösa historier – Uppföljaren till uppskattade filmen Bilar. Tyvärr har jag inte sett den själv men statistiken visar att den är populär och uppskattad bland de yngre.
- Toy Story 3 – Placerar den under barn men tror att både unga tjejer och killar kan uppskatta den tack de tidigare filmerna.
- Draktränaren – Från studion som har gett Shrek, Madagaskar och Kung Fu Panda. Inte riktigt lika bra men ändå rolig bitvis.
- Skönheten och odjuret – Ännu bättre än vad jag tidigare kom ihåg filmen. Fungerar utan tvekan fortfarande för barnen.
- 5 Myror är fler än 4 Elefanter – Programmet röstades fram till tidernas bästa barnprogram och håller än idag.
- Mysteriet på Greveholm – Enligt mig är detta tidernas bästa julkalender och den var nästan lika bra när jag såg den förra året istället för Superhjältejul. Väldigt uppskattad av barnen.
Till honom
- The Pacific – Det självklara valet som bygger på succéserien Band of Brothers. Tyvärr inte riktigt lika bra som BoB, vilket ingen väntade sig, men den har vunnit ett par priser.
- Dexter – Fantastisk serie där vi får följa en polis som på nätterna förvandlas till en seriemördare.
- Sherlock Holmes – Effektful nyinspelning om klassiska mästerdetektiven Sherlock Holmes.
- Baksmällan – Klockren komedi som visar hur fel en sista fest innan bröllopet kan bli. Bonuspoäng för att Mike Tyson är med.
- Mad Men – Utnämnd till två golden globes varav en för bästa dramaserie. Jag har endast hört positiva ord om denna serie.
Till henne
- Twilight – Första filmen av tre. Passar perfekt tillsammans med andra och tredje delen som jag nämner nedanför.
- Twilight New Moon – Andra filmen i Twilightserien. Långt ifrån lika bra som första filmen men fortfarande uppskattad.
- Twilight Eclipse – Tredje filmen i serien som världen över fick tjejer (oavsett ålder) att tråna efter vampyrer.
- Harry Potter 6 – Något fundersam över var denna ska placeras eftersom Harry Potter lyckas locka unga (storyn), killar (Emma Watson) och tjejer (Daniel Radcliffe).
- One Tree Hill – Dramaserien som fortsätter med skandaler, tragedier, hemligheter och destruktiva beteenden.
Till pappa
- Familjen Macahan – Femte boxen i en fantastisk serie som är väldigt uppskattad. Utan tvekan bästa serien om västern.
- Gudfadern – En fantastisk box med tre fantastiska klassiker.
- Beck 26: Levande begravd – Bör ses som en sista utväg eftersom vi ändå kommer få se filmen ett tiotal gånger på TV4.
Till mamma
- Trolltyg i Tomeskogen – Den självklara julklappen till både mamma och pappa är julkalendern från 1980-talet som i år den 1 december för första gången släpps på DVD.
- Solsidan - Den första svenska komedin jag har uppskattat sedan Svensson, Svensson. En sevärd svensk komediserie.
Precis som jag nämnde ovanför så bygger listan alltså på statistik över mest sålda, bevakade och bokade filmer från Filmfynda där jag sedan har plockat guldkornen baserade på mina egna åsikter och satt dem i kategorier baserade på tittarsiffror.
Likt en bonus så vill jag avslutningsvis även tipsa om att presentkort och en bok även fungerar bra. Till dig som är borta mycket under året (t.ex. genom arbete) så kan kanske en Logitech webbkamera från MyTrendyPhone vara en idé.
Tyvärr känner jag att samtliga kategorier fortfarande är väldigt tomma, inte minst till mamma och pappa. Därför skulle jag uppskatta om du fyller på med dina egna tips.
{ 5 comments… read them below or add one }
Trolltyg i tomteskogen har väl aldrig sänts som julkalender, däremot visades den väl kring julen de få gånger den visats i TV.
Vad jag vet har väl julkalendern alltid varit svensk producerad.
Den julkalender du tänker på kanske är Trolltider, från 1979.
http://cdon.se/film/julkalender%3a_trolltider_(2_disc)-120701
Till de lite äldre skulle jag tipsa om Sällskapsresan-filmerna. Sagan om ringen-triologin måste alla ha vid det här laget, lika så Band of Brothers. Sex and the City-filmerna kan också bli en fin jullkapp. Till barnen kan jag tipsa om klassiska Disney-filmer och Astrid Lindgrens. Går aldrig ur tiden!
Du har helt rätt Kennet. Julkalendern Trolltider har dessutom varit ute på DVD sedan 2001. Tummen upp för värdet du tillför genom alla dina kommentarer.
Tur man inte är tjej.. Men jag gillar killlistan! Det borde vara ett tecken på att listorna stämmer bra. Bra jobbat!
Tack Stefan
Passar på och tackar för en bra sida, och tycker att vi lägger till min favoritserie Spartacus: blood and sand till kill-listan. Den går att köpa på import,för er som vill ha den till jul, eller bevaka på cdon.se .
eller följa på tv6….